homoEDUpl's channel
httpwwwhomoseksualizmedupl fan page

możesz pomóc

terapia homoseksualizmu jest możliwa

 

Terapia reparatywna koncentruje się zawsze przede wszystkim na uzdrowieniu relacji z ta samą płcią. Psychoterapeuta reparatywny mocno zachęca do tworzenia zdrowych, pozbawionych erotyzmu przyjaźni z mężczyznami. W pewnym momencie jednak niektórzy klienci osiągają gotowość wejścia w relacje intymną z kobietą. Gotowość ta musi być wyrażona przez samego klienta, terapeuta nie może sam do niej zachęcać, tak jak zachęcał do szukania przyjaźni z mężczyznami.

 

Jakikolwiek sukces w relacjach z kobietami nie przetrwa, bez kontynuacji satysfakcjonujących męskich przyjaźni.

Aby zrozumieć szczególne wyzwanie jakim jest dla mężczyzny o homoseksualnych skłonnościach relacja z kobietami, musimy zacząć od zrozumienia klasycznej triady relacyjnej, widocznej w historii tak wielu naszych klientów. Ta triada relacyjna umieszcza chłopca po stronie matki, a ojca izoluje zarówno od żony jak i syna. To wadliwe dopasowanie zniekształca perspektywę spostrzegania samego siebie w odniesieniu do męskości i kobiecości. Ojciec pozostaje dla chłopca tajemnicą, znajomość matki jest za to zbyt daleko idąca.

Mężczyźni i kobiety napotykają wyzwanie w postaci próby wzajemnego zrozumienia. Heteroseksualni mężczyźni są zwykle oskarżani o niesprostanie temu wyzwaniu, mówi się też że są typowo nieczuli. Heteroseksualny mężczyzna nie jest tak dostrojony do kobiet by reagować w sposób nadmierny i zatracać siebie w odpowiedzi na ich potrzeby.

Dla heteroseksualisty kobieta jest tajemnicą, lecz jest to cena jaką płaci za rozwinięcie swego heteroseksualizmu.

Jeśli heteroseksualista obwiniany o nieczułość wobec kobiet, homoseksualista może być obwiniany o nadwrażliwość i nadmierne emocjonalne związanie z nimi. Jeden z moich klientów powiedział mi, omawiając swoje związki z kobietami: "Nauczyłem się zbytniego otwarcia wobec kobiet, w niezdrowy sposób". Gdy dorastał był zbyt intensywnie zaangażowany w emocje swojej matki.

Matki pragną posłusznych, grzecznych małych chłopców. Prehomoseksualny chłopiec prezentuje matce ten atrakcyjny obraz dobrego chłopca, by zadowolić swą matkę. Za tym obrazem ukrywa obronnie swe prawdziwe JA. Na zewnątrz jest dobrym chłopcem, w środku jest niepewny swych potrzeb i tożsamości.

Gdy klient podejmuje wyzwanie wejścia w dorosłą relację intymną z kobietą, uaktywni się dramat wczesnej relacji z matką.

Wyzwanie

Dla mężczyzny z homoseksualną przeszłością wyzwaniem jest wejście w relację z kobietą i jednoczesne utrzymanie poczucia wewnątrzsterowności, samokontroli. Zadaniem terapeuty jest czuwać nad poczuciem Ja klienta w relacji z kobietą. Terapeuta pomaga klientowi w byciu uczciwym wobec samego siebie, chroni go przed przybraniem fałszywego JA, które było tak łatwo dostępne w relacji a matką. Choć istnieją rożne wersje, typowe fałszywe JA, pojawiające się w relacji z kobietą to:

  • pasywno-uległy
  • klown
  • empatyczny powiernik

Terapeuta czuwa i wyszukuje tendencje klienta do porzucenia własnego JA i przybrania któregoś z fałszywych JA w obecności znaczącej dla niego kobeity. Jeśli mężczyzna stanie się zbyt wrażliwy na kobiece oczekiwania, porzuca swoje potrzeby i pragnie wyłącznie zaspokojenia jej potrzeb, w ten sposób zatracając samego siebie.

Zaufanie

Powodzenie w heteroseksualnym małżeństwie mężczyzna może osiągnąć dzięki zaufaniu.

"Czy mogę ufać tej kobiecie? Czy manipuluje mną i wprowadza zamieszanie? Czy zobaczy mnie takim jakim jestem naprawdę, czy też stłamsi mnie swymi oczekiwaniami? Czy będzie zachowywać się tak, jakby troszczyła się o mnie jednak naprawdę będzie próbowała mnie wykorzystać i kontrolować? Czy będę w stanie, być sobą?"

Rolą terapeuty jest czujność wobec oznak poddania się klienta.

Nieustanna potrzeba męskich przyjaźni

Niezależnie od sukcesu w relacji z żoną, mężczyzna o homoseksualnej przeszłości potrzebuje nieustannie dobrych męskich przyjaźni. Wiele żon - w tym także kobiety, które nie wiedziały o homoseksualnym problemie swych mężów - mówiły mi, że gdy mąż spędza czas ze swymi męskimi przyjaciółmi, jest szczęśliwszy i bardziej uważny w domu, bardziej dostępny emocjonalnie dla żony i dzieci. Gdy odsuwają się od mężczyzn i stronią od męskich przyjaźni wycofują się też emocjonalnie w domu i popadają w złe nastroje. Żonaty mężczyzna o homoseksualnej przeszłości może odczuwać relacje małżeńskie jako mniej intensywne. Jednak ma poczucie zadowolenia, dobrostanu, dokonania właściwego wyboru. Rezultatem seksu z mężczyzną było poczucie wypalenia, pustki, rezultatem seksu z żoną jest poczucie odnowienia, satysfakcji. Odczuwa też, że w pełniejszy sposób uczestniczy w świecie płci.

źródło: The Homosexually Oriented Man?s Relationship to Women