homoEDUpl's channel
httpwwwhomoseksualizmedupl fan page

FAQ

zrozumieć homoseksualizm Mężczyzna, który decyduje się na terapię reparatywną robi to, gdyż chce wyeliminować niechciane odczucia homoseksualne. Jednak, wraz z czasem trwania terapii zaczyna koncentrować się na szerszych problemach.

Po wejściu w terapię, zaczyna metaforycznie spostrzegać, że struktura homoseksualnych pożądań buduje na podstawie wstydu. Ucząc się więcej na swój temat, przenosi uwagę z zaabsorbowania homoerotycznymi pokusami na to, co nadaje formę i strukturę tym pożądaniom.

Wszyscy widzieliśmy złudzenie optyczne, w którym przedmiot znienacka staje się tłem, a tło przedmiotem. Najsłynniejsze z nich to iluzja kielicha Rubina. Duński psycholog Edgar Rubin wykorzystywał je, by pokazać, że człowiek jest w stanie zobaczyć albo kielich, albo profile dwóch twarzy patrzących na siebie, jednak nie oba rysunki naraz. Ta iluzja optyczna opiera się na fakcie, że gdy dwa obiekty łączy ta sama krawędź, mózg nie jest w stanie utrzymać obu doświadczeń percepcyjnych równocześnie, a przenosi uwagę z jednego na drugie.

Twarze są zawsze trudniejsze do zobaczenia, po prostu dlatego, że tworzą tło - okalają 'kielich'. Tak samo wstyd jest trudniejszy do 'zobaczenia", bo ukrywa się w tle codziennych doświadczeń danej osoby. Jak wyraził to pewien młody człowiek: "Zamieszkuję Wstyd, tam jest mój kod pocztowy."

Dla wielu mężczyzn uzdrowienie z homoseksualnych pożądań wymaga zrozumienia, w jaki sposób stale obecny wstyd uprzedzający nadaje kształt i ukierunkowuje homoseksualne pożądania. Dekonstrukcja tych ukierunkowań i kształtów wychodzi najlepiej gdy rozpoczynamy ją z perspektywy tła - Wstydu.


Dr Joseph Nicolosi

Ps - z praktyki polskiego klinicysty:
Analogia do złudzenia optycznego jest też o tyle trafna, że z biegiem czasu klientowi coraz  łatwiej przenosić uwagę z homoerotycznego pożądania na jego źródło. Dzięki temu w sytuacji, w której wcześniej doszłoby do homoseksualnego uruchomienia i utraty kontroli nad homoerotycznym zachowaniem, klient potrafi zapanować nad impulsami i wziąć je pod kontrolę. Daje mu to ogromne poczucie sprawstwa i wyzwolenia.

Polecamy:

WSTYD I UTRATA PRZYWIĄZANIA

Praktyczne zastosowanie terapii reparatywnej