FAQ
Badania naukowe pokazują, że ryzyko popełnienia samobójstwa przez homoseksualistę obniża się z każdym rokiem odłożenia momentu zadeklarowania się jako gej lub biseksualista. Próby samobójcze nie są przy tym skorelowane z doświadczeniem dyskryminacji, przemocy, utraty przyjaźni ani nastawieniem otoczenia wobec homoseksualizmu. (1)
Z tego powodu szkoły nie powinny zachęcać nastolatków do przypisywania sobie etykietki geja. W okresie dorastania pociąg seksualny jest elastyczny, nabiera stałości dopiero we wczesnej dorosłości. Dlatego zamiast akcji 'afirmacji gejowskich nastolatków' szkoły i organizacje młodzieżowe powinny koncentrować się na budowaniu szacunku do człowieka jako takiego i zachęcać do odłożenia w czasie decyzji dotyczącej seksualności.
Nastolatek zachęcany do deklaracji jako gej, mimo braku osiągnięcia dojrzałości może ograniczyć swoje możliwości rozwoju psychoseksualnego. Rezultatem tego jest często depresja.
Zaetykietkowanie jako 'gej' jest tym bardziej krzywdzące, że organizacje aktywistów gejowskich zaprzeczają możliwości wyjścia z homoseksualizmu. W takim układzie młody dorosły, który dokonał deklaracji 'jestem gejem', nawet jeśli cierpi z tego powodu, lub czuje w sobie nierozwinięty potencjał heteroseksualny, będzie wszelkimi siłami odwodzony od psychoterapii. Krążące masowo po Internecie zwierzenia kilku osób, którym wyjście z homoseksualizmu się nie powiodło służą jako straszak dla młodych dorosłych poszukujących pomocy psychoterapeutycznej.
(1)Remafedi, Farrow, Deisher (1991) Risk Factors for Attempted Suicide in Gay and Bisexual Youth - Pediatrics 87: 869-875
_________________________________
Chcemy pomagać jak najbardziej rzeczowo i konkretnie, dlatego zwracamy uwagę, że porada mailowa, nawet jeśli ma mieć charakter zupełnie informacyjny, nie zastąpi wizyty u specjalisty i nie wystarczy ze względu na ewentualność nieporozumień przy zbyt powierzchwonym i krótkim wyjaśnieniu: dużo istotnych informacji umyka wypowiedzi pisemnej.
Na zadane pytanie odpowiadamy w sekcji faq, tak by inne osoby z podobnym problemem też mogły z odpowiedzi skorzystać. Mamy nadzieję, że na tej drodze uda się rozbudować bazę istotnej wiedzy dla rozumienia poruszonego problemu, jak i szerszego tematycznego kontekstu.
Dla znalezienia konkretnej pomocy można skorzystać z kontaktów, na które wskazujemy w sekcji: "Tu znajdziesz pomoc".
Polecamy też książkę: "WSTYD I UTRATA PRZYWIĄZANIA" Joseph J. Nicolosi.