homoEDUpl's channel
httpwwwhomoseksualizmedupl fan page

FAQ

Szeroko rozumiany ruch gejowski albo Ruch Praw Gejów (Gay Rights) to wiele organizacji gejowskich i lesbijskich z całego świata, powstał w USA w latach 60. XX wieku. Za początek ruchu uważa się 27 czerwca 1969 roku, kiedy zaatakowani przez policję klienci gejowskiego baru Stonewall w Nowym Jorku stawili jej opór. Rozpoczętą w ten sposób walkę przeciwko prześladowaniom rozszerzyli później na walkę o prawa, a w ostatecznym kształcie na walkę o zmianę systemu wartości.

W ramach ruchu działa wiele grup międzynarodowych, z których najbardziej znane to Gay and Lesbian Task Force, Human Rights Campaign Fund, Lambda International, Dignity. O ich wysokim stopniu zorganizowania i prężności mogą świadczyć efekty ? ruch wypracował strategię działania, którego ostatecznym celem jest zmiana mentalności publicznej, i nadzwyczaj szybko realizuje ten cel. Pomaga mu w tym potężna sieć wsparcia organizacyjnego i finansowego - prasa donosi o rocznym budżecie sięgającym 100 mln dolarów.

Oto etapy tej drogi:

  • w dziedzinie nauki - celem było usunięcie homoseksualizmu z listy zaburzeń APA i WHO, co się dokonało w 1973 i 1991 roku;
  • w dziedzinie polityki i prawa - osiągnięcie zmian legislacyjnych umożliwiających zawieranie związków jednopłciowych i adopcję dzieci oraz inne towarzyszące akty prawne;
  • w edukacji - przedstawienie związków homoseksualnych jako normalnego, alternatywnego stylu życia;
  • w dziedzinie kultury - propagowanie homoseksualnego stylu życia;
  • w mediach - uzyskanie wsparcia dla działań i idei homoseksualizmu;
  • wreszcie w religii i moralności - uznanie zachowań homoseksualnych za moralnie dobre, uznanie związków jednopłciowych za małżeństwa i błogosławienie im, wyświęcanie osób aktywnych homoseksualnie.

amazon.com
After the Ball: How America Will Conquer Its Fear and Hatred of Gays in the 90's

Jeżeli chodzi o formy działania, to najbardziej znane i zauważalne są różnego rodzaju demonstracje, np. parady równości itp., ale działania ważniejsze, choć mniej spektakularne, mają miejsce w gabinetach polityków, Kościołach i mediach.

Dr Jolanta Próchniewicz
[url2=http://mateusz.pl/wdrodze/nr379/07-wdr.htm rel="{nofollow}" target="{new}"]Z artykułu "Predyspozycja czy preferencja" - opublikowanego "W drodze" nr 379/07[/url2]
Warto zajrzeć też do książki napisanej jako swego rodzaju manifest polityki ruchu gejowskiego: "After the ball".

_________________________________

Chcemy pomagać jak najbardziej rzeczowo i konkretnie, dlatego zwracamy uwagę, że porada mailowa, nawet jeśli ma mieć charakter zupełnie informacyjny, nie zastąpi wizyty u specjalisty i nie wystarczy ze względu na ewentualność nieporozumień przy zbyt powierzchwonym i krótkim wyjaśnieniu: dużo istotnych informacji umyka wypowiedzi pisemnej.

Na zadane pytanie odpowiadamy w sekcji faq, tak by inne osoby z podobnym problemem też mogły z odpowiedzi skorzystać. Mamy nadzieję, że na tej drodze uda się rozbudować bazę istotnej wiedzy dla rozumienia poruszonego problemu, jak i szerszego tematycznego kontekstu.

Dla znalezienia konkretnej pomocy można skorzystać z kontaktów, na które wskazujemy w sekcji: "Tu znajdziesz pomoc".

Polecamy też książkę: "WSTYD I UTRATA PRZYWIĄZANIA" Joseph J. Nicolosi.