homoEDUpl's channel
httpwwwhomoseksualizmedupl fan page

i co dalej...

Czy powinnaś powiedzieć o tym swoim rodzicom? To bardzo ważne pytanie, które zadaje sobie wiele młodych dziewczyn o skłonnościach homoseksualnych. To także ważna decyzja, szczególnie jeśli nie wiesz, jak rodzice na to zareagują. Jeśli chcesz zwiększyć prawdopodobieństwo, że zareagują z miłością, warto wcześniej kilka rzeczy przemyśleć.

Dlaczego mówić rodzicom?

Np. z powodu, że (jak mamy nadzieję) kochasz ich i źle się czujesz z powodu dystansu, jaki tworzy ukrywanie tego przed nimi. To bardzo dobry powód. Nie warto jednak mówić im o tym w złości, w czasie kłótni, wykorzystać jako sposób na zranienie ich lub jako sposób podkreślenia własnej niezależności.

Czy do Ciebie należy decyzja, by powiedzieć im co czujesz?
Nie pozwól, by ktokolwiek Cię do tego zmuszał. To Twój wybór, kiedy i jak podzielisz się tak osobistą informacją z rodzicami.

Jak powiedzieć swoim rodzicom?

Jeśli zdecydowałaś się powiedzieć o tym, co czujesz, czy możesz powiedzieć to bez używania słowa lesbijka? Wielu rodziców automatycznie reaguje negatywnie na takie sformułowanie, nie dając możliwości dokładniejszego wyjaśnienia istoty tych odczuć. Dlatego warto opowiedzieć o tym, ubierając informację w łatwiejsze do wysłuchania słowa. Jak zatem powiedzieć? Np. "Odczuwam pociąg seksualny wobec dziewczyn."

Będziesz potrzebowała cierpliwości, bądź na to przygotowana. Rodzice będą chcieli trochę czasu na przemyślenie sprawy.

Czasami łatwiej powiedzieć jednemu z rodziców. Często łatwiej powiedzieć mamie niż tacie. To jest w porządku. Jednak jeśli zwierzysz się tylko mamie, prosząc ją, by nie mówiła tacie, pamiętaj, że dla niej to też jest trudna sytuacja. Będzie sama potrzebowała wsparcia, więc najlepiej od razu udziel jej pozwolenia, by mogła zwierzyć się jakiejś zaufanej osobie.

Niektórzy wolą mieć przy sobie kogoś, kto już zna ich sytuację w chwili zwierzania się rodzicom. To może być ktoś z przyjaciół, a może duszpasterz, ktoś, komu ufasz i kto Cię wesprze niezależnie od reakcji rodziców. Najlepiej by był to ktoś, kogo rodzice szanują i akceptują. Nie polecamy by był to ktoś z środowiska gejowskiego, bo tego typu 'wsparcie' najczęściej wywołuje gwałtowny sprzeciw.

Reakcja rodziców:Jak myślisz, jaka będzie Twoja reakcja, jeśli rodzice zaoferują Ci pomoc? Zaproponują konsultację psychologiczną? Czy rozważałaś uczestnictwo w czymś takim? Innymi słowy - czy zastanawiałaś się nie tylko nad tym, co czujesz, ale czy dobrze Ci z tymi odczuciami? Gdyby była możliwość zmiany tych odczuć, czy chciałabyś tego? Zastanawiałaś się co zrobisz jeśli reakcja rodziców będzie absolutnie negatywna? Jak to wpłynie na Twoja decyzję, jak i kiedy im o tym powiedzieć? Czy masz kogokolwiek, kto może Ci pomóc, jeśli rodzice zareagują negatywnie?

Kiedy nie mówić rodzicom:

Czy któreś z rodziców wyrzuci Cię z domu? Jeśli to realna możliwość, a nie jesteś wystarczająco niezależna, by być w stanie samodzielnie mieszkać i się utrzymać, lepiej odłożyć rozmowę z rodzicami.

Czy kłamię, nie mówiąc im o tym?

Nie. Kłamstwem byłoby, gdybyś odpowiedziała 'nie' na pytanie wprost - czy doświadczasz homoerotycznych uczuć. Kłamstwem byłoby udawanie, że jesteś w związku z osobą odmiennej płci. Od Twojej wolnej decyzji zależy natomiast, jakich intymnych informacji o sobie udzielać, a jakich nie.
Pamiętaj jednak, że dla twoich rodziców może być naprawdę ważne, czego doświadczasz. Większość rodziców kocha swoje dzieci i chce ich dobra, nawet jeśli wyraża to czasem w niewłaściwy sposób. Starannie przemyśl listę spraw wymienionych powyżej i porozmawiaj o nich z kimś zaufanym.

http://www.freetobeme.com
data dostępu: 30.04.2010