10 procent populacji

Fakt:

Zarówno ze względu na wzorzec zachowań ryzykownych (jak np. promiskuityzm seksualny), jak i ze względu na szkodliwość specyficznych aktów seksualnych, homoseksualiści  znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka zachorowalności na choroby weneryczne i nie tylko.
Najbardziej oczywistym i dramatycznym przykładem negatywnych konsekwencji praktyk homoseksualnych jest epidemia AIDS. W roku 2009 gejowskie pismo donosiło: "Połowa nowych zachorowań na AIDS w USA to mężczyźni homoseksualni i biseksualni. Zgodnie z danymi Centers for Disease Control & Prevention  chorują oni na AIDS pięćdziesięciokrotnie częściej niż jakakolwiek inna grupa społeczna." (1)

W roku 2007 z powodu AIDS zmarło  274,184 Amerykanów, dla których jedynym czynnikiem ryzyka było uprawianie seksu z mężczyzną. Jeżeli do tej liczby dodać zgony osób, które nie tylko uprawiały seks homoerotyczny, lecz zażywały narkotyki, stanowi to więcej niż dwie trzecie (68%) zgonów na AIDS wśród mężczyzn (2).

Trzeba pamiętać, że HIV/AIDS` nie jest jedyną chorobą weneryczną, na którą są narażeni homoseksualiści.
CDC ostrzega: "Mężczyźni uprawiający seks z mężczyznami (MSM) są w grupie podwyższonego ryzyka zachorowań na choroby przenoszone drogą płciową, w tym wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, HIV/AIDS, syfilis, rzeżączka, grzybica (3)".
Już w roku 1976 - jeszcze przed epidemią AIDS, lekarze zidentyfikowali "kliniczny wzorzec chorób odbytu i jelita grubego, spotykany niezwykle często u - pacjentów homoseksualnych", będący wynikiem praktykowania seksu analnego, który został nazwany 'syndromem gejowskiego jelita'.

Analiza 250 kartotek medycznych opisanych w  Annals of Clinical and Laboratory Science wykazała:
"Diagnoza kliniczna zawiera w porządku malejącym:
kłyciny kończyste, hemoroidy, niespecyficzne zapalenie odbytu, przetoka odbytu, wrzody odbytu i okolic odbytu, uszkodzenia tkanki odbytu, ameboza, łagodne polipy, wirusowe zapalenie wątroby, rzeżączka, syfilis, uszkodzenia odbytu, ciała obce w odbycie, czerwonka, rak odbytu i dymienica. . . .  Oceniając problemy proktologiczne u homoseksualistów, należy wziąć pod uwagę wszystkie znane choroby weneryczne... Można przewidywać współistniejące infekcje co najmniej dwoma patogenami
(4)."
Podobne problemy, choć nie w tak dramatycznym natężeniu, są notowane wśród lesbijek. W roku 2007 czasopismo medyczne doniosło: "Kobiety identyfikujące się jako lesbijki mają 2,5-krotnie podwyższone prawdopodobieństwo zakażenia BV (bakteryjnym zapaleniem pochwy), w porównaniu z kobietami heteroseksualnymi.
(5)"

Podobnie jak z problemami zdrowia psychicznego (patrz Mit 5),  Gay and Lesbian Medical Association dokonało zgrabnego podsumowania spotęgowanego zagrożenia zdrowia fizycznego, doświadczanego przez homoseksualistów.

• "Dobrze wiemy, że mężczyźni uprawiający seks z mężczyznami są w grupie podwyższonego ryzyka, jeśli chodzi o IHIV... jednak w ciągu ostatnich lat widać powrót do niebezpiecznych praktyk seksualnych."

• "Mężczyźni uprawiający seks z mężczyznami są w grupie podwyższonego ryzyka, jeśli chodzi o przenoszone drogą płciową infekcje wirusami wywołującymi poważne schorzenia wątroby, znane jako żółtaczka. Infekcje te mogą być potencjalnie śmiertelne i mogą prowadzić do wielu długoterminowych problemów, takich jak marskość wątroby i rak wątroby."

• "Choroby przenoszone drogą płciową występują z dużą częstotliwością u sktywnie seksualnie gejów. Są wśród nich choroby, poddające się skutecznej terapii (syfilis, rzeżączka, zakażenie chlamydią, wszy łonowe i inne), a także choroby nieuleczalne (HIV, żółtaczka, wirus brodawczaka ludzkiego HPV)."

• "Z wszystkich infekcji przenoszonych drogą płciową, na które narażeni są geje HPV, wywołujący brodawki analne i genitalne, jest często spostrzegany jako niewiele więcej niż niedogodność. Jednak infekcje te mogą odgrywać rolę w zwiększonej częstotliwości zapadania na raka odbytu w populacji gejów. (...) Brodawki bardzo często powracają, a częstotliwość zainfekowania partnerów bardzo wysoka" (6)

Lesbijki także są narażone na wyższe ryzyko, wg GLMA:
  • "U lesbijek (w porównaniu z innymi populacjami kobiet) występuje najwyższa na świecie koncentracja czynników ryzyka zachorowania na raka piersi."

• "Palenie papierosów oraz otyłość są najczęstszymi czynnikami ryzyka chorób serca wśród lesbijek..."

• "Lesbijki wykazują wyższe zagrożenie wieloma rodzajami gilekologicznych odmian raka."

• "Badania potwierdzają, że lesbijki mają wyższą masę ciała niż kobiety heteroseksualne. Otyłość związana jest z wyższym zagrożeniem chorobami serca, rakiem i przedwczesną śmiercią. (7)"

(1) Dyana Bagby, "Gay, bi men 50 times more likely to have HIV: CDC reports hard data at National HIV Prevention Conference", Washington Blade, August 28, 2009.
(2) Centers for Disease Control and Prevention. HIV/AIDS Surveillance Report, 2007. Vol. 19. Atlanta: U.S. Department of Health and Human Services, Centers for Disease Control and Prevention; 2009; s. 19.
(3) Centers for Disease Control and Prevention, "Viral Hepatitis And Men Who Have Sex With Men",
(4) H. L. Kazal, N. Sohn, J. I. Carrasco, J. G. Robilotti, and W. E. Delaney, "The gay bowel syndrome: clinico-pathologic correlation in 260 cases", Annals of Clinical and Laboratory Science 1976, Vol 6, Issue 2, 184-192;
(5) Amy L. Evans, Andrew J. Scally, Sarah J. Wellard, Janet D. Wilson, "Prevalence of bacterial vaginosis in lesbians and heterosexual women in a community setting", Sexually Transmitted Infections 2007; 83:470-475;
(6) Victor M. B. Silenzio, "Top 10 Things Gay Men Should Discuss with their Healthcare Provider" (San Francisco: Gay & Lesbian Medical Associa­tion);
(7) Katherine A. O'Hanlan, "Top 10 Things Lesbians Should Discuss with their Healthcare Provider" (San Francisco: Gay & Lesbian Medical Association);