homoEDUpl's channel
httpwwwhomoseksualizmedupl fan page

ktoś kogo znam

Słuchaj i otwarcie się komunikuj

Porozumiewanie się jest rzeczą podstawową. Dobrze przeprowadzone może zacieśnić waszą przyjaźń. Oto parę przykładów:

Bądź wrażliwy na cudze uczucia

Bądź wrażliwy na to, jakimi słowami Twój przyjaciel wyraża swoje uczucia. A także na uczucia nie wyrażone słowami, ukryte. Czy czuje się samotny? Pełen gniewu? W depresji? Mimo, że nie jesteś odpowiedzialny za udzielanie mu poradnictwa, możesz go zachęcić do podzielenia się swoimi odczuciami. Możesz też zasugerować inne miejsca, gdzie może on z kimś porozmawiać.

Nie wyciągaj przedwczesnych wniosków

Słuchaj tego, co przyjaciel mówi i zwracaj uwagę na to, jak się przy tym zachowuje. Nie oceniaj go na podstawie plotek, które zasłyszałeś. Jeśli brakuje Ci jakiejś informacji, by zrozumieć o co mu chodzi zapytaj wprost, ale delikatnie, nawet jeśli jest to sprawa tak osobista, jak co czuje do Ciebie czy innej znajomej osoby. Przyjaciel może Ci odpowie, może nie, jednak to, jak zareaguje daje Ci więcej informacji niż wypełnianie brakujących części czystymi domysłami.

Pomów otwarcie ze swoim przyjacielem

Jeśli Twój przyjaciel właśnie Ci się zwierzył, dobrze jest potwierdzić, że się go zrozumiało i powiedzieć, co się czuje w związku z tym. Nie oczekuj, że sam się domyśli, co czujesz po tym. Najprawdopodobniej obawia się, że go odrzucisz, więc ważne jest, abyś po prostu powiedział, co myślisz. W zależności od przypadku, możesz zacząć w ten sposób:

    [liZastanawiałem się, czy jesteś homoseksualistą, więc nie dziwi mnie to, co mówisz. Nie zmienia to mojego nastawienia do Ciebie; jesteś moim przyjacielem i to wszystko.[/li]
  • No cóż, naprawdę nie miałem o tym pojęcia, ale to nie szkodzi. Nadal jesteśmy przyjaciółmi, prawda?
  • Muszę przyznać, że jestem nieco zaskoczony. Nie miałem o tym pojęcia. Wciąż chcę być twoim przyjacielem, ale potrzebuję trochę czasu, aby się oswoić z tą myślą. Co ty na to?
  • Doceniam twoją szczerość. Jednak czuję się z tym nieswojo... Czy pomożesz mi lepiej to zrozumieć?

Niektórzy z przyjaciół mogą dużo z Tobą rozmawiać na tematy osobiste, podczas gdy inni niewiele mówią. Ważne jest, aby dać im swobodę wypowiedzi. Przyjaciel może też wyczekiwać od Ciebie oznaki zachęty do rozmowy. Możesz na przykład powiedzieć coś takiego:
To od Ciebie zależy, ile mówisz o swoim życiu, ale chcę żebyś wiedział, że możesz na mnie liczyć.

Z drugiej strony, jeśli przyjaciel lub znajomy dzieli się bardziej osobistymi szczegółami, które wprawiają Cię w zakłopotanie, możesz mu łagodnie powiedzieć coś takiego:
Cieszę się, że tak mi ufasz, że możemy porozmawiać o tych rzeczach. Ale tak sobie pomyślałem . . . Wolę raczej nie słuchać o tych wszystkich szczegółach dotyczących ___________; czy mógłbyś je ominąć?"

 

http://www.freetobeme.com
data dostępu: 30.04.2010